Drobečková navigace

Úvod > Akce MŠ > Putovní výstava DEVĚT MALÝCH ZAHRADNÍKŮ

Putovní výstava DEVĚT MALÝCH ZAHRADNÍKŮDatum konání:
3.1.2024
Datum ukončení:
31.1.2024

Po celý měsíc leden je v naší MŠ možné shlédnout putovní výstavu

Devět malých zahradníků: Rok ve školní zahradě

zachycující proměny školní zahrady měsíc po měsíci s velkoformátovými veselými ilustracemi Vojtěcha Šedy z knihy Kláry Smolíkové.

V rámci putovní výstavy, kterou ve spolupráci s MAPem Královédvorsko organizuje a realizuje v regionu od listopadu 2023 do srpna 2024 paní Imlaufová, putuje nejen soubor poutavých ilustrací, ale také pracovní listy a kniha Kláry Smolíkové. Knížka je velice krásna, plánujeme ji zakoupit také do naší školní knihovničky, abychom ji mohli s dětmi využívat po celý rok. 

Pokud má zájem někdo z rodičů také knihu objednat a zakoupit společně s námi, sdělte to třídní učitelce Vašeho dítěte, nebo ředitelce MŠ.

Děkujeme paní Imlaufové za tento koncept projektu na podporu čtenářské gramotnosti.

zahradnici.jpg

Knížka pro každého, kdo má zelené prsty i duši, provede čtenáře měsíc po měsíci proměnami zahrady. Obsahuje dvanáct příběhů o dětech z jedné přátelské mateřské školky a spoustu hádanek a úkolů na celý zahradnický rok.

Na školní zahradu vyráží za každého počasí devět malých zahradníků. Mravenec Míra se nestačí divit, kolik práce zastanou. Pohrabou trávu, zasejí semínka, vyplejí a zalijí záhony. Ani v zimě se venku nenudí. Každý z malých zahradníků je jiný a má svůj příběh, proto se je Míra brzy naučí od sebe rozeznávat.

Co všechno se od devíti malých zahradníků dozvíš?

  • Proč stavět na zahradě hmyzí domeček, jak se starat o kompost nebo k čemu slouží bylinková spirála.
  • Jak se zakládá záhon, ze semínek vypěstují ředkvičky nebo okopou brambory.
  • Že o zahradu se musí pečovat v zimě i suchu, horku i mokru a že na jaře si na stromě švestky neutrhneš a v zimě na záhoně jahody nenajdeš.
  • Protože vše má svůj čas a zahrada potřebuje zahradníka po celý rok. Když budeš mít oči otevřené, rozeznáš pažitku od bazalky a papouška od sýkorky.

Ilustrace nakreslil Vojtěch Šeda. Ke knize je k dispozici putovní výstava.

Více si můžete přečíst přímo na webu paní spisovatelky https://klarasmolikova.cz/